
Linda Blair je rodjena 1959. godine u Sejnt Luisu, u Mizuriju. Dve
godine kasnije, njena porodica se preselila u Njuport, Konektikat i do devete
godine, mala devojčica je bila model za kataloge u Njujorku.
Imala je tek 10 godina, kada se pojavila u dva filma i sapunici ali i pored toga imala je ambiciju da postane veterinar. Nakon toga usledio je poziv za casting za film 'The Exorcist', baziran na noveli Williama Petera Blattya. Priča o malenoj devojčici opsednutoj djavolom izgledala je gotovo previše šokantna da bi se pretočila u film.
Kada je režiser William Friedkin upoznao Lindu, odmah je znao da je stvorena za ulogu. On se sećao: «Upoznao sam je i bila je vrlo pametna i lepa. Njena majka je bila veoma dražesna i draga; ona je sedela u sobi. Upoznao sam još nekoliko devojčica takodje i bilo je nemoguće. Nisam mogao da doprem do njih na tom nivou. Rekao sam Lindi: «Da li znaš išta o 'The Exorcist'-u?» A ona mi je odgovorila: «Pa, ona udara majku u lice, izbacuje čoveka kroz prozor njene sobe i masturbira sa raspećem.»
Na to sam joj rekao: «Da li ti znaš šta je to… kako si rekla… masturbacija?». Ona je rekla: «Da, to je kao drkanje, zar ne?». Ja sam rekao: «Da, to je to. Jesi li ikad radila to?». A ona: «Naravno, zar vi niste?». Okrenuo sam se ka njenoj majci i rekao: «Želeo bih da je testiram.» Pa sam je testirao sa Ellen Burstyn i nakon toga je bilo jasno da je ona prava za ovu ulogu. »
Linda je jasno bila zrelija od svojih vršnjakinja ali je bila i savršena za ulogu nevine devojčice koja se našla u užasnim okolnostima. Bio je to zapanjujući debi, takav da je nominovana za Oskara u kategoriji «Najbolja sporedna ženska uloga».
Iako je njen demonski glas delo Mercedes McCambridge a i neki od uverljivijih pokreta su odradjeni od strane zamene, njena gluma je bila zastrašujuća. Toliko dobra, u stvari, da su novinari raspravljali o njenom mentalnom zdravlju nakon snimanja filma.
Linda je rekla piscu Marku Kermodeu: «Oni su pisali svakave stvari o tome kako sam poremećena i da imam psihičke probleme… Publika je izabrala da vidi strašan film i možda su želeli da veruju u te glasine što bi pomoglo u tom zastrašivanju.»
Više na osnovnom nivou, mlada glumica je bila fizički povredjena rekvizitima sa scene, uključujući daskom za koju je bila privezana i koja se iznova spuštala i podizala. Ovo bolno iskustvo je izbalansirano uspehom koji je film doživeo, koji je bio senzacionalan i jedan od najboljih filmova iz tog perioda.
Posle «The Exorcist»-a, Linda Blair je dobijala sočnije uloge na televiziji koje su često bile kontroverzne. Jedna je dobila puno pažnje u to vreme, u filmu «Born Innocent (1974)». Ona je glumila Chris Parker, devojku koja je pobegla od kuće i koja završava utamničena u popravnom domu gde biva mučena i na kraju silovana. Sledeće godine pojavila se u još dva televizijska filma «Sarah T - Portrait of a Teenage Alcoholic» i «Sweet Hostage».
Kasnije je pronašla sklonište u niskobudžetnim horor filmovima i snimila ih je podosta, uključujući «Stranger in Our House AKA Summer Of Fear (1978)», «The Chilling», «Grotesque» i «Dead Sleep».
Jedan od najboljih je «Hell Night (1981)» u kom je Linda igrala Marti, nevinu kandidatkinju koja mora da provede noć u napuštenom zdanju kako bi bila primljena u Sestrinstvo. Na nesreću, dva poremećena člana porodice koja je ubijena u toj kući, i dalje nastanjuju kuću. Sledi mnogo krvave zabave.
Spremna, voljna i sposobna da snima, Linda je igrala u uspešnim eksploatacionim filmovima sredinom 80-ih, uključujući «Chained Heat», «Savage Streets», «Red Heat» i «Savage Island». Ne treba zaboraviti ni ulogu u parodiji filma koji joj je doneo veliku slavu, uz legendarnog Leslie Nielsena «Repossessed (1990)».
Danas, Linda posvećuje mnogo vremena problemima vezanim za prava životinja kao i povremenom pojavljivanju u cameo ulogama.
Njeni najznačajniji filmovi su:
The Exorcist (1973)
The Exorcist II: The Heretic (1977)
Stranger in Our House (1978)
Hell Night (1981)
Grotesque (1988)
Witchery (1988)