Režiser:
Tobe Hooper
Scenarista:
Lawrence Block
Uloge:
Elizabeth Berridge ... Amy Harper
Shawn Carson ... Joey Harper
Cooper Huckabee    ... Buzz Dawson
Largo Woodruff ... Liz
Miles Chapin ... Richie
Wayne Doba ... The Monster
Radnja:
Četiri tinejdžera odlaze na vašar koji je upravo stigao u grad, da se malo zabave. Kako se veče bliži kraju, Richie predlaže da provedu noć u kući strave. Svi pristaju i odlaze na poslednju vožnju pred zatvaranje. U kući strave, oni svedoče ubistvu gatare od strane čoveka sa maskom Frankenštajna, dok jedan od njih ukrade svu ušteđevinu od vlasnika. Zbog toga vlasnik pobesni i šalje svog deformisanog sina koji je u stvari čovek sa maskom Frankenštajna da ih pobije. Tinejdžeri su platili da uđu u kuću strave, a sada im preostaje da se mole da izađu!
 

Osvrt:

Od režisera uspešnih i manje uspešnih horor filmova "Poltergeist", "The Texas Chainsaw Massacre", "Eaten Alive", "The Texas Chainsaw Massacre 2", "Spontaneous Combustion", "Toolbox Murders", "The Mangler", "Mortuary" i "Lifeforce", pogledao sam slasher "The Funhouse" iz 1981. godine o grupi tinejdžera koja odluči da provede noć u kući strave putujućeg cirkusa. Oni postaju svedoci ubistva, a ubrzo i progonjeni od strane jezivo deformisanog sina vlasnika kuće strave.
 

"The Funhouse" je slasher koji, kao što je i obično slučaj sa ovim podžanrom, nije ostavio značajan utisak na mene. Jednostavno ne gotivim slashere i koliko god se trudio da ne gledam suviše kritički na njih, uvek ispadne ista stvar - smorim se do maksimuma. Ovaj slasher možda nije klasičnog tipa, jer ubica nije neko iz ekipe, ali suviše malo aktera cele priče razvuklo je radnju i poprilično usporilo tok filma. Dok ne počne akcija prođe čitava večnost.

Gluma je prilično bedna, a glavni likovi tj. tinejdžeri su dosta iritantni, naročito cvikeraš Richie, a i glavna glumica nije ostavila neki dojam pa zato i ne treba da čudi što nije ostvarila zavidnu karijeru.

 

Ipak, film nije promašaj zbog nekoliko stvari. Lokalitet tj. kuća strave je dobar izbor, naročito što se radnja ne ograničava na delove kuće namenjene zastrašivanju posetilaca već se dešava i u "backstage"-u i podrumu gde se nalazi mehanizam za pokretanje lutaka. Takođe, pohvala ide i na scenu sa šouom "Freak Animals" gde su prikazane dvoglava krava i krava sa deformisanim licem, što bizarnošću kojom odiše daje filmu realno zastrašujuću dimenziju. Glavni negativac je totalna nakaza, svaka čast tvorcima njegove maske, ali znajte da se razlikuje od sličnih grubijana i neuništivih baja kao što su Majkl Majers i koljači iz filmova "The Hatchet" i "Dark Ride". Za ljubitelje slashera, preporučujem "The Funhouse" dok ga onima koji to nisu ne bih preporučio. 

Za kraj, jedna zanimljivost (?): Eli Roth, režiser filmova "Cabin Fever", "Hostel" i "Hostel II", najavio je snimanje rimejka, a producent će biti njegov prijatelj Quentin Tarantino.

Trailer za "The Funhouse" (1981) možete pogledati ovde: